Archiwum: jąkanie

jąkanie

Co zrobić żeby się nie jąkać?

Początek choroby można przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To mogą być objawy jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która potrafi odcisnąć się na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak jest logopedyczna terapia, pozwalająca łagodzić tę przypadłość.

Przyczyny jąkania
Nie da się określić, gdzie jest powód tej wady. Jest jąkanie organiczne to bardziej skomplikowane upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się spowodowane traumą, stresującym przeżyciem. Bywa, że dzieci jąkają się jedynie w szkole – w stresującej grupie.

Dobry logopeda a problem jąkania

W znacznej mierze to właśnie od rodziców zależy, czy dziecko będzie miało problemy z jąkaniem w następnych latach. Różnego rodzaju, proponowane przez bardzo doświadczonych logopedów ćwiczenia na jąkanie pozwolą w niedługim czasie wyszukać rozwiązanie trudnej tak dla dziecka, jak i dla rodzica sytuacji. Sprawdzone metody walki z niewłaściwą artykulacją poszczególnych głosek u dzieci są najczęściej stosowane, dodatkowo z sukcesem. Kłopot jąkania u dzieci zauważony wcześnie umożliwia całkowite pozbycie się tej nieprzyjemnej przypadłości.