Archiwum: jąkanie

jąkanie

Co zrobić żeby się nie jąkać?

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To mogą być objawy jednej z bardziej złożonych chorób, która może zaważyć na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak jest terapia, która pomaga łagodzić tę przypadłość.

Dlaczego się jąkam?
Niełatwo dokładnie określić, gdzie jest przyczyna tej wady. Jest jąkanie organiczne to złożone upośledzenie fizyczne. Inny rodzaj to jąkanie czynnościowe może pojawić się wywołane szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Bywa, że dzieci jąkają się tylko w szkole – w określonej klasie.

Dobry logopeda a problem jąkania

Przede wszystkim to właśnie od rodzica zależy, czy dziecko będzie miało kłopoty z jąkaniem w dalszym życiu. Różne, proponowane przez bardzo doświadczonych logopedów ćwiczenia na jąkanie pozwolą w niedługim czasie wyszukać rozwiązanie kłopotliwej tak dla dziecka, jak i dla rodzica sytuacji. Przetestowane sposoby walki z nieodpowiednią wymową poszczególnych głosek u dzieci są często stosowane, dodatkowo z powodzeniem. Kłopot jąkania u dzieci dostrzeżony już na początku pozwala na całkowite pozbycie się tej nieprzyjemnej przypadłości.