Archiwum: jąkanie

jąkanie

Dobry logopeda a problem jąkania

W znacznej mierze to właśnie od rodziców zależy, czy dziecko będzie miało problemy z jąkaniem w następnych latach. Różnego rodzaju, proponowane przez bardzo doświadczonych logopedów ćwiczenia na jąkanie pozwolą w niedługim czasie wyszukać rozwiązanie trudnej tak dla dziecka, jak i dla rodzica sytuacji. Sprawdzone metody walki z niewłaściwą artykulacją poszczególnych głosek u dzieci są najczęściej stosowane, dodatkowo z sukcesem. Kłopot jąkania u dzieci zauważony wcześnie umożliwia całkowite pozbycie się tej nieprzyjemnej przypadłości.

Co zrobić żeby się nie jąkać?

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To mogą być objawy jednej z bardziej złożonych chorób, która może zaważyć na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak jest terapia, która pomaga łagodzić tę przypadłość.

Dlaczego się jąkam?
Niełatwo dokładnie określić, gdzie jest przyczyna tej wady. Jest jąkanie organiczne to złożone upośledzenie fizyczne. Inny rodzaj to jąkanie czynnościowe może pojawić się wywołane szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Bywa, że dzieci jąkają się tylko w szkole – w określonej klasie.