Dbaj o wzrok!

Narząd wzroku jest nieoceniony organ człowieka, albowiem aż 82% bodźców jest przesyłanych do mózgu dokładnie dzięki oczom. To dzięki nim poznajemy świat i jego wspaniałości. Dlatego tak ważne jest, byśmy dbali o ten narząd i nie ignorowali symptomów różnych niedyspozycji z nimi związanych.

okularnicy

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli więc masz wrażenie, że w ostatnim czasie pogorszył Ci się wzrok, obraz jest zamglony, masz coraz mniej przyjemne problemy z widzeniem w chwili czytania lub oglądania telewizji, a kierowanie pojazdem sprawia Ci nie lada trudności – mogą być to początki choroby, zwanej zaćmą. Wówczas wymagana jest natychmiastowa wizyta u okulisty. Zaćma należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób oczu. Ma ją prawie co pięćdziesiąty Polak, a pierwszym jej objawem jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Z czasem dochodzi do stopniowego zacierania się oglądanego obrazu.

Niektóre schorzenia oczu, (w tym zaćma) mogą występować rodzinnie. W związku z tym kiedy mamy w rodzinie osoby obciążone chorobami wzroku, dbajmy o profilaktykę, czyli coroczne badanie wzroku. Okresowe badanie wzroku u okulisty (strona internetowa) umożliwia wczesne wykrycie chorób, które przebiegają w pierwszym etapie choroby bezobjawowo.

Podczas spotkania u okulisty, ten – po wykonaniu podstawowego badania – może wyznaczyć datę wykonania szeregu innych badań, w celu dokładniejszego zbadania wzroku. Oczy to okno, przez które lekarz okulista – moja strona – może ”zobaczyć” ogólny stan naszego zdrowia, np. dokonać łatwej oceny stanu żył i tętnic. W związku z powyższym tak ważne są badania kontrolne, nawet gdy nie występują u nas kłopoty ze wzrokiem.

Aktualnie nie istnieje żaden lek przeciwdziałający zaćmie, toteż konieczna jest operacja. Zabieg usunięcia zaćmy polega na wyeliminowaniu zmętniałych soczewek a następnie zastąpieniu ich syntetycznymi soczewkami (implantami), zapewniającymi najwyższą jakość widzenia. Ważne jest, aby klinika, gabinet na które się zdecydujemy operowały na jak najlepszym jakościowo sprzęcie. Przeprowadźmy wywiad wśród znajomych, sprawdźmy okulistów, posiadające swoje strony w sieci, a na pewno odnajdziemy taki, któremu będziemy mogli zaufać.