Stop depresji!

Depresja sprawia, że spada radość życia, przyszłość ukazuje się jako seria pustych dni, a przeszłość jawi się jako pasmo niepowodzeń. Stanowi temu, towarzyszy smutek, rozpacz i bojaźń. Coś, co inni odczuwają jak chwilowe niepowodzenie, dla innych jest życiowym nieszczęściem.

Wiele osób cierpi na depresje sezonowe. Do niektórych depresja przychodzi jesienią, do innych letnią porą. Co jest tego przyczyną?

depresja

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Zimą i jesienią, kiedy dzień jest krótki i brakuje| słońca, zapadamy w „zimowy sen”. Niektórzy czują się znużeni, senni, przygnębieni, szwankuje intelekt. Wydawałoby się, że wraz z nadejściem wiosny, gdy wydłuża się dzień i świeci słońce, depresja nie powinna nas dotknąć. A jednak, na przekór naturze, chorujemy. Gwałtowny wybuch przyrody powoduje, iż człowiek nie nadąża za nią. Zostaje w tyle, pojawiają się problemy z nastrojem. Zważywszy na ten fakt, na depresję może zachorować i Hiszpan i Norweg.

Chociaż dokładne przyczyny jej powstawania nie są znane, sądzi się, iż zasadniczym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Zważywszy na to, głównym sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Lampa antydepresyjna pomaga w naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, jednak kilka lub kilkanaście razy silniejszym od ogólnie dostępnego oświetlenia – lampa https://kolory-swiatla.pl/ antydepresyjna w atrakcyjnej cenie. Uznano, że odpowiednia ilość sztucznego światła dobroczynnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych.

leczenie światłem

Autor: Keoni Cabral
Źródło: http://www.flickr.com

Korzystne dla samopoczucia chorych są też zimowe wyjazdy do krajów południowych. Również wskazane jest unikanie stresujących sytuacji, oraz zrezygnowanie z obowiązków w tym trudnym okresie. Dobrze jest też częściej w miarę możliwości nie rezygnować z kontaktów towarzyskich oraz często przebywać na łonie natury (-> tutaj na http://www.ilumina.pl/) .

Każdy z nas miewa gorsze dni. W jaki sposób rozpoznać, że melancholia zamienia się w chorobę?

Kiedy kiepski nastrój zaczyna utrudniać nam funkcjonowanie, a codzienność przypomina tor przeszkód, należy natychmiast zgłosić się do psychiatry. Depresję można pokonać!