Czym zajmuje się neurologopeda oraz w jakim momencie do niego się udać?

Neurologopedia to specjalizacja logopedii, która zajmuje się diagnozowaniem dysfunkcji komunikacji o podłożu neurologicznym. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego to schorzenia, które dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Neurologopeda w swojej pracy zajmuje się terapią dzieci i osób dorosłych z afazją.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy należy pójść z dzieckiem do specjalisty? Przede wszystkim wówczas, gdy pojawią się niepokojące symptomy, mogące świadczyć o kłopotach z mówieniem. Małe dziecko, które mówi mało i niewyraźnie to z pewnością powód do niepokoju. Z dużym prawdopodobieństwem cierpi on na wadę wymowy, którą trzeba jak najszybciej zmniejszyć. Dziecko może mieć także – szczegóły tu… – kłopot z mówieniem płynnie, przykładowo powtarza sylaby, zacina się.To także znak, że trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie.

Diagnoza u neurologopedy ma miejsce zazwyczaj w gabinecie. Czasami jednak, że przyczyny zaburzenia nie są znane, wtedy lekarz może zlecić pomocnicze badania lub konsultację z innym specjalistą, przykładowo gastroenterologiem. Pierwszą rzeczą, jaką się kontroluje budowa aparatu mowy,odruchowe funkcje oralne. Bada między innymi układ oddechowy, połykanie, gryzienie, rzucie, a także kompetencje komunikacyjne. Sprawdź invisalign wrocław.

Pomoc neurologopedy może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której przyczyny są bardzo złożone. Terapia jąkania (przykładowo: ) polega na zastosowaniu podejścia interdyscyplinarnego. Jąkanie to nie tylko problem z wypowiadaniem sylab, to globalny proces,w którym biorą udział ciało i psychika osoby jąkającej się (Zobacz również leczenie kanałowe pod mikroskopem wrocław). Jąkanie objawia się poprzez wiele zbędnych czynności ciała, jak na przykład szczególnie mięśni twarzy usztywnienie mięśni pleców i ramion. Oprócz tego mogą to być współruchy w postaci tików, a lornetki (zobacz zobacz i porównaj) zaciskanie zębów, itp. Jąkanie to także wada, która ma silny związek ze stresem.

Nie zapominajmy, że zwlekanie z pójściem do specjalisty może mieć poważne konsekwencje, jak również pogorszenia się stanu zdrowia osoby jąkającej się. Jeśli więc zaobserwujemy u naszego dziecka wadę wymowy, powinniśmy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza np ortodonta dziecięcy wrocław. Nieleczone jąkanie się prowadzi najczęściej do problemów psychicznych i społecznego wycofania się, a także może być przyczyną trudności w nauce oraz życiu zawodowym. Pomóc wówczas może właśnie neurologopeda.