Rzeczywistość zdrowych a życie ludzi chorych

Na przekór poprawnym politycznie deklaracjom stwierdzam, iż świat jest przystosowany dla krzepkich, w sile życia, ludzi. W zależności od państwa, czy jest bardziej cywilizowany czy mniej, można zauważyć widoczne różnice, jednakże smutny wniosek jest taki, że w Polsce jest jeszcze bardzo dużo do stworzenia, zarówno w dziedzinie infrastrukturalnej czy typowo mentalnej.

Autor: PLATU korepetycje

Czy światła na przejściu dla pieszych są ustawione tak, aby stary człowiek miał szansę przejść o czasie? Niestety nie w każdym miejscu. Wygląda to w taki sposób, iż jest już czerwone a pan czy pani w podeszłym wieku znajdują się w połowie drogi. Z szacunku nikt na nich nie trąbi (chociaż i tacy są), lecz to nie oznacza, iż nie są oni takim faktem sfrustrowani. Z drugiej strony zdają sobie sprawę, iż każdy zwraca na nich uwagę, tak więc nie może to być z żaden sposób obojętne uczucie.

Tego typu okoliczność to tylko jeden z wielu przykładów, jakie w Polsce występują zaniedbania w tym zakresie. Skoro już znajdujemy się przy infrastrukturze warto powiedzieć o zapóźnieniach spowodowanych przez okres komunizmu. Miasta tworzyło się dla samochodów, nie dla ludzi. Wystarczy spojrzeć na przejścia podziemne. Jakby nie można było auta puścić pod ziemią, a ludzi górą. Jest niestety odwrotnie, samochody jadą sobie górą, a ludzie muszą schodzić do obskurnego podziemia. Dla wiekowych osób czy matek z dziećmi to spore utrudnienie.

Większe jednakowoż zaniedbania istnieją w obszarze, którą trudno naprawić poprzez zmiany w projektowaniu przestrzennym. Możemy szybko naprawić ulicę i wydłużyć światła przejścia dla ludzi starszych, lecz jak zmienić odbieranie ludzi jąkających się, z zespołem Downa czy niepełnosprawnych? Narzekać również powinni otyli, ponieważ przeważnie są odbierani jako ludzie nie troszczące się o siebie, nie patrzący na wagę, jedzący na umór. To oczywiście nieprawda.

Są na przykład różnorodne terapie jąkania (link) prowadzone przez dobrych logopedów (zdecydowanie pomocna strona, warto zajrzeć na ), ale rezultatów nie widać od razu, to bowiem żmudna praca.

Poznaj bardziej omawianą problematykę i zobacz treść (https://gpi-tanks.com/pl/produkty/zbiorniki-procesowe/). Opublikowano tam zbliżone posty, więc na pewno znajdziesz dla siebie coś ciekawego!

Tak samo przedstawia się sytuacja z walką z otyłością. Przecież tak zwane „diety cud” to zwykła ściema, nie można bowiem schudnąć od razu. A jeśli u kogoś dochodzą czynniki hormonalne czy genetyczne, to w ogóle trudna, złożona sprawa. Nie wyciągajmy, więc krzywdzących wniosków widząc człowieka ze sporą nadwagą, nie śmiejmy się z osób jąkających się, ponieważ miarą naszego człowieczeństwa jest solidaryzowanie się z każdym człowiekiem, z ich pomyślnością, jak i nieszczęściem.