deformacja palców u nóg

Stopy zdołają sporo powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, niedomaganiach i stylu życia. Jeżeli są zaniedbane i odkształcone, nie tylko wyglądają nieładnie, ale również bolą. Haluks, czyli paluch koślawy to odkształcenie stawu palca, która cechuje się jego bocznym skrzywieniem.

Leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy stają się chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz to większej ilości osób, głównie pań, chociaż dotykają także panów. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach. Leczenie haluksów (czytaj dalej) jest uzależnione od poziomu rozwoju schorzenia. W początkowym stadium choroby wykonalne jest tłumienie dolegliwości poprzez stosowanie fizjoterapii, doboru odpowiednich wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

Paluch koślawy (operacja) (więcej informacji) można operować różnorodnymi metodami. W ostatnich latach powstało sporo nowatorskich rozwiązań operacyjnych w obrębie chirurgii stopy, które pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się specjalne obuwie, a chodzenie rozpoczyna się już od pierwszej doby po operacji. W butach owych chorzy chodzą kilka tygodni. W leczeniu pooperacyjnym aplikuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.

Wykonane leczenie – dodatkowe info – haluksów operacyjne (więcej ) jest w stanie zapobiec dalszemu zwiększaniu się odkształceń. Ma to wyjątkowe znaczenie u młodych chorych, jacy nie zdają sobie sprawy z przyszłych dolegliwości. Zastosowanie odpowiedniego leczenia operacyjnego pozwala nie tylko uratować przed dalszym rozwojem schorzenia, lecz zapobiega także rozwojowi pozostałych zmian w obszarze stopy.

Chora stopa

Autor: Salvequick
Źródło: Salvequick
Leczenie haluksów zachowawcze wskazane jest w formach niedużo zaawansowanych, lub jak leczenie operacyjne jest zbyt wielkim obciążeniem dla chorego. W takich sytuacjach wykorzystuje się podkładki, które unoszą przednie sklepienie stopy. Przy znacznych dolegliwościach bólowych poleca się zakładany ochraniacz z mikrogumy w układzie ósemki. Wskazane jest również robić ćwiczenia polegające na podeszwowym zagięciu paluchów.

Choroba ta jest dziedziczna i ma zakres postępujący. Żeby zapobiegać odkształceniom, należy nosić wygodne i stosownego formatu buty.