Lekarz neurolog jako lekarz wskazany w sytuacji leczenia chorób związanych z układem nerwowym

Neurologia to odcinek medycyny zajmujący się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są zakresami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną również neurologa jak i psychiatry. Neurologia para się głównie chorobami, których podstawą jest mechanizm osłabiający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie pracy mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się przeważnie chorobami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy. Dużo schorzeń jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Pisząc w wyszukiwarkę frazę neurolog warszawa , wyświetla nam się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne przeważnie mają dramatyczny przebieg, zwłaszcza jeśli dotykają ośrodków kontrolujących podstawowe funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech). Mogą się ewoluować jako schorzenia pierwotne lub być powikłaniem kolejnej choroby np. miażdżycy lub cukrzycy, które mogą się odbić na prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Diagnostyka schorzeń układu nerwowego oparta jest na wywiadach i bardzo dokładnym badaniu podmiotowym, oględziny budowy ciała, badanie głowy, kończyn, tułowia, badanie czucia, chodu, mowy itp., które jest podstawą diagnozy i dokonania

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

kolejnych badań.

Podczas wizyty neurolog zbiera wiadomości od pacjenta. Niektóre części z wywiadu mogą wskazać na przyczynę (etiologię) choroby pacjenta.Następnie neurolog robi badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach wykwalifikowanego neurologa, gdyż umożliwia wykrycie, która część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Ogromnie często badanie zezwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, jakich nie da się stwierdzić żadnymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie obejmuje badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), badanie kończyn górnych jak i dolnych, również ze stopami oraz badanie tułowia. Badania neurologiczne są badaniami niezmiernie długotrwałymi.

Nadal interesuje Cię ów wątek? Wejdź w wybrany link i tam znajduje się autorska strona www (https://zdrowie-dom.pl/33-jonizatory-wody), gdzie odkryjesz ekstra treści.

Neurolog np. neurolog warszawski zleca również podstawowe badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa należałoby przygotować najnowsze wyniki badań podstawowych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać z sobą ważną dotychczasową dokumentację medyczną, zrobić wykaz wszystkich zażywanych lekarstw zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz medykamentów ziołowych. Po zbadaniu ustalony jest dalszy plan postępowania diagnostycznego i leczniczego.