Trudny zabieg, ale z dobrym rokowaniem na przyszłość. Uszkodzone więzadło krzyżowe można wyleczyć

Zniszczenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – to sprawa największych i niezwykle istotnych więzadeł, które są zlokalizowane w kolanie. To w sumie głównie dzięki nim kolano może znosić znaczące obciążenia, dlatego ich nadwyrężenie może doprowadzić do poważnej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i symptomy porozrywania więzadeł krzyżowych? Na czym może się opierać leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie znajdziemy aż jedenaście więzadeł, które stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa odgrywają najważniejszą rolę w tym procesie. Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło to składa się z dwóch pęczków włókien. Kiedy noga jest wyprostowana położone są równolegle do siebie (spójrz na to). Kiedy ją zginamy – pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który utrudnia przesuwanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest wyregulowana.

Więzadło krzyżowe usytuowane z przodu to nie tylko doskonały stabilizator. Jest także narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą wiemy, w jakiej sytuacji jest noga i możemy panować nad nią. Uszkodzenie to jest poważną kontuzją i leczenie z reguły polega na operacji więzadła krzyżowego. Obecnie ortopedzi doczekali się wspaniałej techniki rekonstrukcji więzadła, która zapewnia fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstruowanie dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zepsute więzadło krzyżowe zlokalizowane z przodu wymaga leczenia zabiegowego. Zabieg musi poprzedzić precyzyjna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień zniszczeń jak również obecność lub nie następnych urazów. Od czasu do czasu niezbędne jest zrobienie diagnostycznej artroskopii, a wiec wsadzenie do stawu kolanowego urządzenia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz (serwis o tym temacie) ma okazję przebadać wnętrze stawu. W czasie takiej artroskopii likwiduje się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak robi się to w czasie jednego artroskopowego zabiegu zrekonstruowania więzadeł. Najlepiej wykona to ekspert jak ortopeda Jan Paradowski.