Nowatorskie sposoby używane w okulistyce, najważniejsze wiadomości na temat laserowej korekcji wzroku

Oczy są bardzo ważnym organem dla każdego z nas, to one właśnie dają nam najwięcej informacji o otaczającym nas świecie. Jednak są też organem bardzo wrażliwym na wszelakie zaniedbania, a niestety obecne życie raczej nie oszczędza wzroku.

Zdrowe oczy

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Bardzo duża ilość godzin jakie się spędza napatrzeniu się w ekran telewizora czy komputera, niewłaściwe oświetlenie oraz nie robienie badań profilaktycznych powodują, że u niejednej osoby występują rosnące kłopoty z widzeniem. Zjawisko to ma też naturalne przyczyny, po prostu wraz z upływającymi latami narząd wzroku działa coraz gorzej i niezbędne jest jego odpowiednie wsparcie. Do niedawna jedyną dostępną metodą było używanie okularów (zobacz pozostałe informację dostępne będą tu) lub szkieł kontaktowych.

Nadal jest to najpopularniejszy sposób aby sobie poradzić przy kłopotach z widzeniem, ale wymaga noszenia bez przerwy czegoś na sobie, co nie w każdym przypadku jest wygodne i praktyczne. Jednak rozwój nowoczesnych technik medycznych spowodował, że również w dziedzinie korekcji wzroku zaczęły się pojawiać zupełnie nowe możliwości na przykład bezinwazyjna ortokorekcja. Od prawie dwóch dekad tysiącom chorych na całym świecie pomaga laserowe koregowanie wad wzroku. Taki zabieg pozwala na całkowite pozbycie się konieczności noszenia okularów czy szkieł kontaktowych, i można za jego pomocą poradzić sobie z większością najczęściej występujących wad.

okulary

Autor: Maria Teresa Ambrosi
Źródło: http://www.flickr.com
Korekcja wykonywana jest przy pomocy odpowiedniego lasera, który usuwa cieniutkie warstwy rogówki, ustalając w ten sposób jej kształt. Najistotniejsze przy tym będzie przekształcenie jej w taki sposób, żeby promienie były skupiane na siatkówce i dawały odpowiednio wyraźny obraz. Tu kluczowe znaczenie ma doświadczony lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg. Laser jest tylko precyzyjnym urządzeniem w jego dłoni, lecz to właśnie okulista jest odpowiedzialny za bardzo dokładne sprawdzenie stanu oka pacjenta i dopasowanie właściwych parametrów pracy urządzenia. Przy odpowiednio wykonanej korekcji rogówki tak naprawdę można całkowicie wyeliminować konieczność noszenia okularów albo szkieł, co z pewnością jest dużym komfortem dla każdego kto ma problemy z widzeniem.