Opieka nad potrzebującymi – to pokazuje nasze współczucie i charakter. Nie zapominajmy, że nasze wspaniałe samopoczucie nie będzie trwało już zawsze, warto więc o nich dbać

Zawsze powinniśmy wyznawać zasadę, iż ochrona należy się najsłabszym, najbardziej narażonym na zagrożenia. Do tej grupy zaliczyć można tych najmłodszych, niepełnosprawnych lub zwierzęta. To jak podchodzimy do tych ludzi i zwierząt świadczy o nas, naszym wychowaniu, empatii i naszym człowieczeństwie. W naszym państwie wiele trzeba jeszcze uczynić na tej płaszczyźnie, jednak widoczne są pozytywne sygnały, które pokazują, że życie tych ludzi, oraz potrzebujących pomocy zwierząt, stale się poprawia.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com
Nie da się jednak tego stwierdzić na przykład o chorych psychicznie. O takich ludziach jakby nie pamięta każda instytucja, kończy się to tak, że takie osoby są skazane na wegetację w nieodremontowanych, w ogóle nieprzystosowanych do ich wymagań ośrodkach, w ośrodkach, gdzie od dawna nie było remontu, gdzie jest zimno, a jest w nim skwar w lecie, gdzie warunki są gorzej niż skandalicznie. W ten sam sposób można mówić o schroniskach dla zwierząt. Za mało pieniędzy tafia na ich utrzymanie, zanieczyszczone, zaniedbane, jest w nich za dużo zwierząt, wciąż czegoś brakuje. Niestety, nie widać sygnałów, które zwiastowałyby poprawę.

Całe szczęście są ludzie o dobrym sercu, którzy biorą do siebie niczyje zwierzęta (dobry weterynarz weterynarzkrakow.com.pl). To są tak zwane domy zastępcze, w których zwierzęta mogą trochę przebywać, zanim znajdą swój dom. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w kwestii opieki nad osobami starszymi. Najczęściej takie osoby przebywają w domu seniora, gdzie panują dosyć dobre warunki. Jasne, że i tu da się znaleźć sporadyczne przypadki zaniechań, niespełnianie procedur oraz ogólnie złe podchodzenie do starszych osób, niemniej tego typu sytuacje możemy napotkać wszędzie, będą one wciąż widoczne, dopóki system nie stanie się idealny. A czy taki kiedyś się stanie, trudno orzec.

Najważniejsze jednak jest to, iż w społeczeństwie występuje całkiem duża wrażliwość w stosunku do innego człowieka, gdyż to właśnie definiuje nas, jako ludzi. Trzeba więc o tym pamiętać, że zawsze jesteśmy tylko osobnikami o pewnej pozycji w hierarchii wspólnotowej, nawet, gdy dzisiaj jesteśmy na szczycie, to nie wiadomo, co będzie za kilka lat. Szczególnie powinni to pamiętać egoiści zapatrzeni w siebie, nieszanujący innych. Nie wiadomo, czy i ci ludzie nie będą potrzebowali pomocy za kilka lat.

Sprawdź: opieka nad osobami starszymi Kraków