Leczenie katarakty z bezbolesnym znieczuleniem oka u osób w zaawansowanym wieku.

Technologiczny rozwój i zwiększająca się ilość czasu spędzana przed najróżniejszymi ekranami powodują u ludzi różne choroby. Nadwaga, problemy z sercem i kręgosłupem, a także przeróżne choroby wzroku pojawiające się u coraz młodszych osób.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z najczęściej pojawiających chorób wzroku, która nieleczona doprowadzić może nawet do całkowitej utraty wzroku, jest zaćma. Pojawia się ona najczęściej u osób starszych, ale również dzieci oraz młodzież mogą się jej nabawić, na przykład przy jakimś urazie (dokładne informacje). Największym objawem zaćmy jest mętnienie soczewki – http://rajsoczewek.pl/soczewki-jednodniowe – w oku, które jeśli się go nie leczy nieuchronnie prowadzić będzie do zupełnej utraty wzroku. Jeśli chodzi o ścisłość jedyną metodą na wyleczenie tej choroby jest wymienienie zmętniałej soczewki – rajsoczewek.pl/soczewki-acuvue – na sztuczną, wykonaną z tworzywa sztucznego lub akrylu. Można to wykonać kilkoma różnymi technikami, mniej lub bardziej ingerującymi w organizm, niestety wybrane metody nie w każdym przypadku będą dostępne dla każdego pacjenta, gdyż fundusz zdrowia nie zwraca pieniędzy za nowoczesne techniki.

Jeszcze kilkanaście lat temu zaćma leczenie wiązało się z potrzebą przeleżenia kilku dni w szpitalnym łóżku. Oprócz tego po tego typu operacji przez resztę życia pacjenci nie rozstawali się z mocnymi okularami. Dynamiczny rozwój nowoczesnych metod operacji spowodował, że obecnie operacje zaćmy trwają pół godziny, wykonuje się je w miejscowych znieczuleniach, a chory kilka godzin po skończeniu zabiegu może jechać do domu (więcej na temat leczenia). Oczywiście przez jakiś czas musi unikać cięższych prac, ale po zakończeniu okresu rekonwalescencji praktycznie nie ma większych ograniczeń. Najnowsze metody leczenia zaćmy wykorzystują technikę laserową. Okulista wykonuje za jego pomocą niewielkie nacięcie, i przez nie wyciąga zmętniałą soczewkę. W dalszej kolejności w jej miejsce jest wprowadzana nowa, wykonana z tworzywa lub akrylu. Operacje laserem są bardzo precyzyjne, i w rękach wprawnego lekarza zupełnie bezpieczne. Przy prawidłowym zrobieniu w oku pozostaje jedynie wąziutka szczelina, która absolutnie nie przeszkadza w dalszym życiu.