Profesja fizjoterapeuty bardzo poszukiwana na rynku pracy

W ostatnich latach na terenie kraju sporą popularność zyskała profesja fizjoterapeuty. Profesja ta wiąże się przede wszystkim z rehabilitacją medyczną. Profesjonaliści tego typu dysponują rozmaitymi narzędziami i technikami, dzięki którym są w stanie przywrócić chorych do zdrowia i pełnej sprawności. W pojęcie rehabilitacji wchodzi duża liczba rozmaitych czynności z wykorzystaniem różnorodnych przyrządów.

masaż

Autor: Dave Taylor
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej kojarzona jest rehabilitacja (opinie na nasz temat) ruchowa, która to jest przeprowadzana między innymi na pacjentach będących po poważnych wypadkach. Należy tu między innymi rehabilitacja złamanych i w inny sposób uszkodzonych kończyn. W przypadku złamanych kończyn najczęściej na początku wykonuje się usztywnienie. Później wdrażane są różne czynności zależnie od charakteru urazu. Czasami niezbędna jest rehabilitacja, przykładowo w postaci ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta. Wszelkie tego rodzaju czynności muszą być jednak podejmowane w porozumieniu ze specjalistą (opinie o fizjoterapeutach).

Wykształcenie
Fizjoterapeutą obecnie może zostać w zasadzie każdy. Ta sytuacja zresztą stosunkowo często wywołuje kontrowersje ze względu na to, że w Polsce nie jest to zawód uregulowany przepisami prawnymi. Z tego powodu fizjoterapeuta działający w danym miejscu często ma zupełnie inne zdolności i praktykę od pracownika innej placówki. Oczywiście istnieją w Polsce studia fizjoterapeutyczne; w ostatnim czasie wybiera się na nie coraz więcej młodych Polaków. Jednak tak znaczna liczba studentów również często prowadzi do obniżania poziomu nauczania danej dziedziny, a co za tym idzie – profesja ulega powolnej degradacji.

Przykładowe zadania
Fizjoterapeuci podejmują się różnorodnych zadań związanych z rehabilitacją. Nie jest to tylko rehabilitacja (ile kosztuje komora hiperbaryczna) ruchowa, choć ten rodzaj przewija się w zasadzie najbardziej nagminnie. Odmiennym przykładem działań należących do obowiązków fizjoterapeutów jest wykonywanie różnorodnych masaży. Polecane są one między innymi w przypadkach miejscowego paraliżu mięśni, dla rozruszania ich i pobudzenia do działania. W tego rodzaju sytuacjach najczęściej stosuje się naświetlanie za pomocą leczniczych lamp. Można również wykorzystać terapię z wykorzystaniem niedużych impulsów elektrycznych dla pobudzenia mięśnia.