Jak pozbyć się społecznej fobii?

Obawa przed ośmieszeniem, zła ocena ze strony innych, pocenie dłoni, czy czerwienienie się w sytuacjach społecznych – to główne z objawów lęku społecznego. Może on mieć różne formy, inną dynamikę i moc, zależnie od cech jednostki. Osoba nieśmiała jest często zażenowana i ostrożna w kontaktach, a jej działania są nacechowane wiecznym lękiem i unikami.

aromaterapia

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl

Znamienne dla fobii społecznej jest duże pogorszenie ogólnego funkcjonowania, związane z dystansem do różnorakich sytuacji międzyludzkich. Jeśli czujemy, że lęk jest na tyle silny, iż utrudnia nam normalne funkcjonowanie, zasięgnijmy pomocy psychoterapeuty. W tym celu, najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę internetową szukanych usług i miasta, w którym mieszkamy, np. „psycholog wrocław” albo „terapia wrocław”.

Dawne, ośmieszające doświadczenia w sytuacjach społecznych, niezwykle często stanowią są powodem powstania chorobliwej nieśmiałości. Osoba, która w dzieciństwie ukształtowała obraz siebie, jako kogoś nie radzącego sobie w życiu, śmiesznego, niezdarnego i do tego nieśmiałego, zaś obraz innych jako krytycznych, odrzucających, jest przekonana, że jedynym rozwiązaniem jest ucieczka przed światem. Ludziom, którzy zmagają się z takim problemem, towarzyszy krytyczna opinia na swój temat.

W życiu zazwyczaj są perfekcjonistami – stawiają sobie za cel zrobienie danej rzeczy bardzo dobrze, co przeważnie okazuje się nierealne i prowadzi do samokrytyki. Osoby z fobią społeczną mają poczucie, że ich zachowanie było nie takie, jak od siebie wymagali, natomiast oczekiwania innych nie rzadko uznają za wyższe niż są one w rzeczywistości. Nawet, jeśli osoba z lękiem społecznym odniesie sukces, to nie wpływa to pozytywnie na jej samoocenę. Wręcz przeciwnie, uważa, że teraz ludzie będą oczekiwać jeszcze więcej, a ona oczywiście poniesie same porażki.

Obraz innych ludzi i świata zewnętrznego również jest widziany w ciemnych barwach, a każdy kolejny dzień, to zmaganie się z własnym lękiem. Jeśli mamy podobne problemy, nie czekajmy, ale udajmy się do dobrego terapeuty, który pomoże nam wyjść na prostą. Badania pokazują, ze bardzo dużo pacjentów poddanych psychoterapii poznawczo – behawioralnej doświadcza widocznej poprawy. Aby znaleźć dobrego terapeutę, wpiszmy w wyszukiwarkę np. „dobry psycholog (http://www.psychologslask.com.pl/seksuolog.html) wrocław” i wybierzmy odpowiedniego dla siebie.


Wyświetl większą mapę