Kontuzje u sportowców. Czy pójść do poradni pulmonologicznej.

Osoby czynne, uwielbiające bieganie nierzadko narażone są na kontuzje. Dotyczą one nie tylko profesjonalnie zajmujących się sportem, ale również laików. Osoby o obniżonej odporności układu kostnego, mięśniowego narażone są na urazy sportowe.

Urazy sportowe – co robić?Poważne urazy są niezwykle przykre i wymagają profesjonalnej pomocy medycznej. Bolesność mięśni bezpośrednio po ćwiczeniach jest czymś normalnym i najlepiej leczyć go ruchem, niekiedy należy zrobić sobie kilkudniową pauzę. Po treningu warto wziąć ciepłą kąpiel, która ochrania przed wystąpieniem bólu.

Lekarz

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Powszechnymi urazami są: stłuczenia, skręcenia, zerwanie więzadeł, naciągnięcia. Jedno z częstszych urazów to stłuczenie. Może dojść do niego podczas wywrotki, dochodzi wtedy do defektu układu krwionośnego, a w rezultacie do powstania krwiaka. Aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk trzeba przyłożyć na obolałe miejsce chłodny kompres, który obkurcza żyły. Częste urazy sportowe u grających w siatkówkę, koszykarzy to skręcenia polegające na wysunięciu się końcówki kości poza normalne ułożenie w stawie. Poważna kontuzja to złamanie kości. Udzielając pierwszej pomocy trzeba unieruchomić dwa sąsiadujące ze złamaniem stawy. Ranę zabezpieczamy jałowym opatrunkiem i wzywamy fachową pomoc.Przeszkodą do wyczynowego trenowania mogą być schorzenia układu oddechowego. poradnia (zobacz: http://pomocpsychologa.pl/ ) pulmonologiczna to miejsce, gdzie można skorzystać z usług pulmonologa. Lekarze ci zajmują się chorobami związanymi z płucami, górnymi i dolnymi drogami oddechowymi.

Kiedy do poradni pulmonologicznej we Wrocławiu?
Najczęstsze choroby układu oddechowego to tuberkuloza, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, dusznica oskrzelowa. Aby nie doszło do rozwoju groźnej choroby, w przychodniach realizowane są badania zapobiegawcze mające na względzie wstępne rozpoznanie schorzenia. Jednym z nich jest badanie spirometryczne podczas, którego mierzy się pojemność płuc. Zaleceniem do tego badania jest nałóg palenia, ranny kaszel, szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, bezsenność.
Dbając o własne dobro należałoby zorientować się, gdzie zlokalizowana jest najbliższa poradnia (renomowana poradnia w Legnicy) pulmonologiczna i w przypadku niepokojących objawów skorzystać z porady profesjonalisty, który zaordynuje stosowne badania.
Ważne informacje dot. zdrowia