Jak leczyć jąkanie?

Początek choroby można przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To właśnie oznaki jednej z bardziej stresujących chorób, która może odcisnąć się na całym życiu. Nie ma jednej metody na jąkanie, ale istnieje logopedyczna terapia, która pozwala łagodzić tę przypadłość.

Autor: timsamoff

Skąd się bierze jąkanie?Nie da się określić, gdzie jest źródło tego problemu komunikacyjnego.Tak zwane jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe może pojawić się wywołane szokiem, bardzo silnym stresem. Zdarza się, że dzieci mogą jąkać się się tylko w szkole – w określonej klasie.

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre uczą się mówić bez problemu, inne w pewnym sensie wstydzą się mówić. Między 4 a 8 rokiem życia zdarza się, że dzieci mogą się jąkać. To najczęściej powtarzanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Mogą to być tylko chwilowe zaburzenia i niebawem ucichną, dlatego taki kłopot nazywany jest jąkaniem rozwojowym.

Czytasz właśnie bardzo interesujący tekst, zatem zapewne zainteresuje Cię także ten udostępniony tutaj (https://www.reha-kompleks.pl/rehabilitacja-uroginekologiczna/nietrzymanie-moczu/) materiał – on również jest godny Twojej uwagi.

Za całą pewnością w tych najtrudniejszych rodzajach zaburzenie wymowy może zmienić się w osobistą tragedię. Chorujący odczuwa nacisk i próżnię w klatce piersiowej, a słowa, mimo prób, nie przeradzają się w dźwięki. Do tego mogą dojść tiki, skurcze mięśni twarzy, które dodają kolejnych stresów, jeszcze mocniej utrudniając chorobę. Konieczna jest specjalistyczna terapia i sprawdzony neurologopeda Anna Szerszeńska z Warszawy.

Autor: flattop341

Najlepsza pomoc logopedycznaKlasyczne ćwiczenia na jąkanie rozluźniają aparat mowy. To najczęściej dmuchanie baloników, masowanie policzków i artykulacja głosek do lusterka. Do tego konieczna jest terapia psychologiczna. Chorzy często mają nawet problem z codziennymi czynnościami takimi jak rozmowa telefoniczna, wizyta w kiosku, a każda porażka pogłębia problem. Ważne jest też to , by zdystansować się nieco i nie wstydzić jąkania. Pokonanie stresu to szansa swobodnej rozmowy.

Jąkanie to trudne do wyjaśnienia, poważne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tego może pomóc dobry logopeda Warszawa jest najlepszym w Polsce ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej.

Źródło: szerszenska.com