Fotografia produktowa i jej zalety

Nie ma dziś efektywnego marketingu bez dobrej fotografii. Dobre i sugestywne zdjęcia to podstawowy wymóg, kiedy musimy stworzyć folder dla agencji turystycznej, czy lookbook najnowszej kolekcji obuwia. W jaki sposób znaleźć właściwego fotografa?

Zanim zarządzimyzdecydowane poszukiwania, należy pomyśleć, czego chcemy. Nawet profesjonalny fotograf nam nie doradzi, kiedy nie mamyposiadamy własnej koncepcji. Dopiero wówczas możemy zasięgnąć porady profesjonalisty. Dobregofotografa poznamy wówczas, gdy nie będzie nam narzucał własnego przekonania, a jedynie udoskonali nasz pomysł. Jeżeli bowiem bezmyślnie podążymy za fotografem, możemy otrzymać fotografie, które absolutnie nie odpowiadają naszym wymaganiom, co w efekcie wiąże się ze zmarnowanymi pieniędzmi. Wiemy przecież, iż profesjonalna fotografia reklamowa w Warszawie, czy w innym większym mieście w naszej ojczyźnie, nie jest tak tania.

Autor: Warszawska Szkoła Fotografii

Dobry fotograf powinien mieć głowę pełną pomysłów. Reklama powinna poruszaćklientów. Fotografia pozostałe wiadomości do reklam również powinna być taka. Przeglądając portfolio kolejnych agencji, przeanalizujmy kampanie, które dana firma już wykonała. Zastanówmy się przede wszystkim, czy to zdjęcie nam się podoba. Następnie, skonfrontujmy je z myślą przewodnią reklamy. Zastanówmy się, czy wyobraźnia autora zdjęć nie przekroczyła pewnych granic i czy fotografia naprawdę reklamuje artykuł lub usługę.

Jeśli tę pracę mamy już za sobą i wybraliśmy odpowiedniego współpracownika, podpytajmy go, jak przedstawia sobie naszą reklamę. Kiedy jego myśl zgadza się z naszym zdaniem, to można zaprosić go do współpracy. Pamiętajmy, iż każda kampania jest szczególna i potrzebuje innej techniki. Inaczej trzeba fotografować auto, a całkiem odmiennie talerz z jedzeniem. Znaczące jest też to, kto zostanie adresatemtej kampanii. Jeśli mają to być młodzi ludzie, to fotografie powinny zostać zrobione w odpowiedniej stylistyce. Jeśli zależy nam na starszych klientach, to lepiej aby były tradycyjne. Ludzie kupują wzrokiem. Jeśli nasz katalog przykuje uwagę klientów, to możemy być pewni, że promocja odniesie sukces.

Z ciekawych fotografów można polecić np. tą stronę pphoto, gdzie znajduje się spora galeria prac.