Archiwum: psychologia

psychologia

Czym różni się psycholog od psychoterapeuta

Pojęcia „psychologia” oraz „psychoterapia” na dzień dzisiejszy nierzadko bywają ze sobą mylone. Przede wszystkim ludzie nie wiedzą, do kogo udać się w poszukiwaniu pomocy w walce z określonym problemem. Nierzadko w grę wchodzi również psychiatria. Każde z tych wymienionych określeń określa coś innego, mimo że przedstawiciele wszystkich trzech dziedzin interesują się tym samy elementem ludzkiego życia, a mianowicie umysłem. Coraz więcej ludzi poszukuje profesjonalisty, który udzieli rady jak poradzić sobie z daną sytuacją życiową. Z tego powodu frazy typu „gabinet psychoterapii Wrocław”, „psychoterapia Warszawa” są bardzo chętnie poszukiwane w Internecie.

Psychologowie – dlaczego są niezbędni najbardziej inteligentnemu gatunkowi na planecie

Ludzie zawdzięczają własną pozycję na w naturze przede wszystkim zdolności do myślenia – jest ona czymś niespotykanym w naturze, chociaż coraz więcej znajduje się dowodów, że ssaki, zwłaszcza człekokształtne, też opanowały niemałe zdolności w dziedzinie używania narzędzi, hierarchizowania się w swoich stadach i tak dalej. Inteligencja pozwoliła stworzyć całą cywilizację, ogromne ilości udogodnień, z jakich korzystają ludzie: elektryczność, samochody, ciepłe domy.

Co powinniśmy rozumieć pod pojęciem „dobry fachowiec”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej pojemna głowa nie okaże to, co sobie zażyczy głowa. Nie z powodu wstydu, braku właściwych słów czy innych identycznych powodów, lecz z elementarnej kwesti, z którą zmagają się tysiące osób, na różnych okresach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednakowoż zależy od kompetentnego logopedy.

Jak możemy poznać rzeczowego logopedę?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, tak naprawdę nawet najbardziej inteligentna głowa nie okaże to, co sobie zażyczy głowa. Nie z powodu skrępowania, braku właściwych słów czy innych identycznych argumentów, lecz z fundamentalnej kwesti, z którą walczą się tysiące osób, na różnych okresach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to poważny i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednakowoż zależy od właściwego logopedy.