Archiwum: psychologia

psychologia

Psychologowie – dlaczego są niezbędni najbardziej inteligentnemu gatunkowi na planecie

Człowiek zawdzięcza własną pozycję na w naturze przede wszystkim zdolności do myślenia – jest ona czymś wyjątkowym w naturze, choć coraz częściej dowodzi się, że ssaki, szczególnie człekokształtne, też posiadły niemałe umiejętności w kategorii stosowania narzędzi, hierarchizowania się w własnych stadach i tym podobne. Zdolność do analitycznego myślenia pozwoliła stworzyć całą cywilizację, ogromne ilości usprawnień, z których korzystają ludzie: prąd elektryczny, transport, ogrzewane mieszkania.

Czym różni się psycholog od psychoterapeuta

Terminy „psychologia” oraz „psychoterapia” obecnie często bywają ze sobą mylone. Przede wszystkim ludzie zastanawiają się, gdzie udać się w poszukiwaniu pomocy w pozbyciu się danego problemu. Często w grę wchodzi również psychiatria. Każde z tych wymienionych określeń określa coś innego, pomimo że reprezentanci wszystkich trzech dziedzin zajmują się tą samą sferą życia człowieka, a mianowicie umysłem. Coraz więcej osób szuka profesjonalisty, który pomoże im poradzić sobie z określoną sytuacją życiową. Z tego powodu hasła w rodzaju „gabinet psychoterapii Wrocław”, „psychoterapia Warszawa” są niezwykle chętnie poszukiwane w sieci.

Rozwiąż swoje problemy z pomocą psychologa

Obecnie, erze rosnącego zabiegania młodych ludzi, pochłoniętych pracą oraz różnorakimi obowiązkami życia codziennego, coraz częściej obserwuje się trudności na tle psychicznym. Życie w dużym stresie, brak odpowiedniego wypoczynku a także różne czynniki przyczyniają się do tego, że coraz większa liczba osób musi zmagać się z samym sobą. Nie mniej jednak, w parze z coraz szybszym tempem życia idzie też rozwój w obszarze psychologii, która obecnie potrafi efektywnie przeciwdziałać wielorakim chorobom. Wystarczy przykładowo znaleźć taką opcję jak gabinet psychoterapii, by mieć szansę by otrzymać fachowe rozeznanie.

Co powinniśmy rozumieć pod pojęciem „dobry fachowiec”?

Choć natchniony Słowacki pisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, tak naprawdę nawet najbardziej inteligentna głowa nie wyrazi tego, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu skonfundowania, braku trafnych słów czy innych takich samych argumentów, lecz z elementarnej kwesti, z którą zmagają się tysiące osób, na różnych etapach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to poważny i deprymujący życiowo problem, z którym jednak można walczyć. Wszystko ostatecznie zależy od kompetentnego logopedy.